Jubileusz

 

 

WSZAK 70 LAT TO WIEK GODNY POZAZDROSZCZENIA!

Powoli i nieubłaganie dobiega kresu rok 2021, a wraz z nim nasz dostojny jubileusz po cichu odchodzi do historii. Chociaż nie było pokazów ogni sztucznych ani żadnych innych, to jednak urodziny Szóstki rozpaliły ogień w sercach wielu. Niczym pochodnia w ręku Prometeusza, torował ów płomień drogę dla wszystkich entuzjastów naszej zacnej szkółki. Zresztą obchodzić jubileusz i nic nie czynić, to prawdziwa sromota. Robiliśmy zatem to i owo, przeklinając w duchu pandemię, chociaż może właśnie to było prawdziwe wyzwanie?

Entuzjasta szkoły, społecznik wielkiego serca dla psów w Tomarynach i nie tylko, groźny nauczyciel fizyki, pan Ryszard Pieluchowski postanowił, że urodziny Szóstki należy podkreślić jakimś przedsięwzięciem konkursowym. Padło więc na naszego patrona, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który to miał się stać przedmiotem wnikliwego spojrzenia młodych adeptów wiedzy wszelakiej, czyli braci uczniowskiej. 

Gałczyński … sam mawiał, że pierwsze imię ma cesarskie, drugie – niebiańskie. Patronuje naszej szkole od lat i chyba do udany dozór, bowiem jego poezja rozpala umysły kolejnych pokoleń, uczy prawdy o życiu, ale też rozbawia do łez. Zielona Gęś  zapewne dumna jest ze swojego twórcy, a  my z rozkoszą napisalibyśmy niejeden list do poety nie tylko z fiołkiem, ale z całym ich bukietem. 

Kiedy po ponad dwudziestu latach po śmierci Zielonego Konstantego jego córka, Kira Gałczyńska, otwierała muzeum w leśniczówce „Pranie”, uczestniczący w tym akcie uczniowie różnych szkół mieli okazję wpisywania się do „Księgi pamiątkowej”. Wzruszające to były wpisy, świadczące o wielkiej wrażliwości młodego pokolenia na piękno wierszy poety. Oto niektóre z nich:

  • Wszystko, co pozostawił, jest piękne. Niepiękne jest jedno: to, że Jego już nie ma.
  • O Konstanty, Konstanty … u ciebie najmocniej pachną bzy, najmocniej bije serce – żal będzie stąd odjeżdżać!
  • Pranie nauczyło mnie tęsknić za miłością.
  • Człowieka możemy zniszczyć! Nigdy nie można  natomiast pozbawić Go tego, co myśli i czuje!

Nasi czwartoklasiści co roku odwiedzają „Pranie” poddając się urokowi i magii tego miejsca. To ich namacalne spotkanie z patronem szkoły. Nie mogło więc zabraknąć w obchodach naszego jubileuszu Kostka! On również został zaproszony na cudownie wirtualny tort.

    Wracając do srogiego fizyka o łagodnym sercu, wpadł on na pomysł zorganizowania konkursu wiedzy o Zielonym Konstantym. Boże, fizyk i poezja?! Najwidoczniej świat nie zawsze jest należycie poukładany! Jednak idea została przekuta w czyn. Pan Ryszard zaprosił do współpracy panie Anie Marczuk i Kosiniak (polonistkę i historyka) i tryby ruszyły. Okazało się, że wszyscy byli sobie potrzebni, bo poezję ogarniała jedna z Ań, sprawy ogólne cisnęła Ania druga, a Ryszard nadawał ton pracy, szukał sponsorów i … to co mnie rzuca na kolana, zajął się przygotowaniem konkursu od strony technicznej. Ja wiem, że na polu kalafiory i że zaba jest strasna (to nie pomyłka, ale wiersz dla sepleniących), ale portal Quizizz brzmi dla mnie jak portal do krainy cieni (jakie to szczęście, że byłeś, Rysiu). 

    Postanowiliśmy nasz konkurs skierować do uczniów klas 4-8 szkół olsztyńskich. Rozesłaliśmy zaproszenia i czekaliśmy … Odzew okazał się , mówiąc delikatnie, skromniutki. Poza uczniami Szóstki, tylko jedna szkoła podjęła rękawicę rzuconą do rywalizacji.  Czyżby w naszym pięknym mieście nie było marzycieli, tych co to lubią poezję?  Może inni wystraszyli się techniki (ów portal Quizizz …), albo uznali, że i tak w starciu z uczniami Szóstki nie mają szans? My jednak nie rezygnowaliśmy i przedsięwzięcie odbyło się!

    Przygotowaliśmy po 30 pytań dla każdej z grup wiekowych i 6 grudnia, w dniu śmierci poety rozgrzały się smartfony uczestników. Okazało się, że wielu młodych żyło w przyjaźni z Gałczyńskim, co udowodnili swoją postawą i wiedzą, rzecz jasna. Pan Ryszard w swoim uporze, jaki charakteryzuje nauczycieli fizyki płci męskiej, poszukiwał sponsorów konkursu i zrobił to skutecznie! Sami zobaczcie!

Wyniki konkursu ukształtowały się w następujący sposób;

Klasy 4-6

miejsce Imię i nazwisko ucznia klasa wynik nagroda sponsor
I. Jerzy Polakowski 4a 87% Tablet NOVITEL T505 Pro; cena 300 złotych Zakład Fryzjerski p. Krzysztofa Hreckiego
II. Olaf Sadolewski 5b 63% Powerbank TRUST PRIMO; cena 75 złotych Pizzeria „Gino” pana Andrzeja Kłosa
II. Jacek Kiejdo 6a 63% Powerbank TRUST PRIMO; cena 75 złotych Pizzeria „Gino” pana Andrzeja Kłosa

 

Klasy 7-8

miejsce Imię i nazwisko ucznia klasa wynik nagroda sponsor
I. Igor Kacperski 8a 100% Tablet LENOVO Tab17; cena 400 złotych Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie; Nadleśnictwo Korpole; pomoc: fundacja „Meraklis”
I. Oliwier Żyźniewski 8d 100% Tablet LENOVO Tab17; cena 400 złotych Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie; Nadleśnictwo Korpole; pomoc: fundacja „Meraklis”
II. Konrad Bułkowski 8a 97% Słuchawki bezprzewodowe XX.Y Dynamic; cena 100 złotych Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie; Nadleśnictwo Korpole; pomoc: fundacja „Meraklis”
II. Wiktor Mrozowski 8b 97% Słuchawki bezprzewodowe XX.Y Dynamic; cena 100 złotych Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie; Nadleśnictwo Korpole; pomoc: fundacja „Meraklis”
III. Tymon Rytlewski 8a 53% Pendrive USB Scan Disk Cruzer; cena 50 złotych Rada Rodziców SP6 

w Olsztynie

III. Hubert Bagan 8d 53% Pendrive USB Scan Disk Cruzer; cena 50 złotych Rada Rodziców SP6 

w Olsztynie

III. Blanka Waszkiewicz SP34 53% Pendrive USB Scan Disk Cruzer; cena 50 złotych Rada Rodziców SP6 

w Olsztynie

III Zuzanna Morawska SP34 40% Pendrive USB Scan Disk Cruzer; cena 50 złotych Rada Rodziców SP6 

w Olsztynie

III. Aleksandra Szostek SP34 40% Pendrive USB Scan Disk Cruzer; cena 50 złotych Rada Rodziców SP6 

w Olsztynie

 

Poza nagrodami głównymi wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz maskotki i kubki ufundowane przez panią Aleksandrę Mrozowską. 

    W tym miejscu należą się ogromne podziękowania naszym przyjaciołom, ludziom, którzy nie tylko podarowali fundusze, ale też dali coś więcej – wiarę w to, że duch dobroczynności nie zaginął, a serca ludzkie nie zostały objedzone przez szalonego korona -wirusa. Młodzi laureaci nie tylko popisali się wiedzą (za co, jako polonistka jestem im dozgonnie wdzięczna), ale też otrzymali lekcję postaw niezłomnych, dobra, zrozumienia, chęci pomocy i współpracy. W imieniu uczniów, organizatorów i dyrekcji naszej szkoły BARDZO DZIĘKUJEMY! 

    Uroczystość wręczenia nagród naszym laureatom odbyła się 15 grudnia w samym sercu szkoły, czyli w gabinecie szacownej Pani Dyrektor Urszuli Tyllo  – Jędrys w obecności Pani Wcedyrektor Agnieszki Kalenik, ze skromnym udziałem pana Pieluchowskiego i mnie. Było sympatycznie! Myślę, że piękne to były chwile, gdy po uścisku ręki pani Dyrektor, każdy z laureatów odebrał swoją nagrodę. 

    Kończąc mój niepoprawny felietonik będący donosem z uroczystości jubileuszowych Szóstki, odwołam się o słów Gałczyńskiego;

Wolno dojrzewa człowiek. Wiele mu trzeba męstwa,

Aby się nie dać wiatrowi i rosnąć w górę i w głąb, 

by triumfalną zielenią zaszumieć w końcu jak dąb

zwycięstwa.

Spełniajmy więc nasze belferskie powinności, podlewajmy tę dębinę uczniowską wodą wiedzy i radości życia, aż wyrośnie las piękny i zdrowy, taki w stu procentach szóstkowy!

Korzystając z okazji, że zbliżają się święta, pragnę nadmienić, że według Gałczyńskiego choinki wymyślili poeci, za co im stokrotne dzięki! Pozwól też, czytający właśnie ten felietonik, że słowami poety powiem coś świątecznie (choć ciuteczkę przeinaczę), a powiem to w imieniu Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 6 oraz całego grona pedagogicznego, grona, z którego wytrysnął bezalkoholowy szampan na nasz jubileusz!

I znów ta uliczka pochyła

I tych klonów pod śniegiem rząd.

Wesołych Świąt, moja miła.

Mój miły – wesołych świąt!

 

Anna Marczuk