Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

   29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach właśnie.

   Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników. Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie aby rozpocząć przygodę z książką. Od dawna wiadomym jest, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa ono min. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru, wspomaga pamięć.

   W naszej szkole ten szczególny dzień uczciły uczennice z klasy 4b czytając sobie na głos w bibliotece szkolnej książeczkę o przygodach jednego z ulubionych dziecięcych bohaterów Kubusia Puchatka.

   Także uczniowie klasy 8d przyłączyli się do tej akcji czytelniczej. Zaprezentowali swoim młodszym kolegom z klasy 2b wiersz Jana Brzechwy pt. „Kwoka”.

   Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy zechcieli pobawić się z nami słowem i dali znak, że głośne czytanie ma wiele zalet.

   Czytajmy wiec głośno, zawsze i wszędzie. Święto to warto obchodzić codziennie, bo jak powiedział dawno temu pewien myśliciel Demokryt „Książki są lekarstwem dla umysłu”.

         Do głośnego czytania nieustannie zachęcają nauczyciele biblioteki-

                                                             Iwona Serbintowicz i Małgorzata Jeziorna